چاپ این صفحه

تشخیص مزاج

تعداد بازدید : 344
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۴/۲۴

 تشخیص مزاج : (سعی کنیم مزاج خود و دیگران را تشخیص بدهیم)

شاید اکثر افراد کنجکاو باشند که مزاج خود را بدانند و با این سؤال در ذهن خود روبرو باشند. پس ترجیح می دهم که کمک کنم ابتدا مزاجتان را بشناسید و سپس بقیه موارد را بیان کنم که با دانستن مزاج این مطالب شیرین‌تر می‌گردد.

می‌خواهیم بررسی کنیم از لحاظ ظاهری هر چهار مزاج دموی، صفراوی، سوداوی و بلغمی  چه نشانه هایی دارند که بتوانید مزاج خود را شناسایی کنید و بعد از تشخیص مزاجتان بتوانید از آن بهره های لازم را ببرید.

1ـ مهم ترین مؤلفه در شناخت مزاج گرمی و سردی بدن است. اگر با کسی دست می‌دهید و اکثر اوقات احساس می کنید دست و یا بدن او گرم است او گرم مزاج است و اگر سردی در بدن یا دست او هست معمولاً سرد مزاج است(البته در مباحث بعدی این قضیه دقیق تر بررسی می‌گردد)برای اطمینان می‌توان‌ از خود یا شخص مخاطب پرسید که بین فصل تابستان و زمستان چه فصلی را دوست دارد یعنی تحمل گرمای تابستان را بیشتر دارد یا سرمای زمستان؟کدام یک برای او خوشایند تر است؟ اگر گرمای تابستان کسی را آزار می دهد بخاطر این است که خود او گرم مزاج است و اگر کسی سرمای زمستان را دوست دارد به خاطر این است که گرم مزاج ها با خنکی و سردی به تعادل می رسند و لذت بیشتری می‌برند. حال آن که سرد مزاج‌ها از زمستان خیلی خوششان نمی‌آید و در زمستان لباس‌های زیادی می‌پوشند و گرمای تابستان برایشان بسیار خوشایند است.

2ـ از روی پوشش افراد هم می‌توانید در تشخیص مزاج بهره بگیرید آنها که زیاد می پوشند و لباس‌های بسیار گرم می پوشند سرد مزاج و کسانی که حتی در زمستان کمترین لباس‌‌ها را می‌پوشند نشانه گرم مزاج بودنشان است.

3ـ مؤلفه ی مورد بررسی بعدی تری و خشکی بدن است یعنی اگر در بین مزاج ها نگاه کنید دو مزاج دموی و بلغمی دارای رطوبت و دو مزاج صفراوی و سوداوی دارای خشکی هستند .در برخورد با افراد اگر بافت بدن نرم باشد و رطوبت و یا چاقی را در افراد حس کردید و یا پس از سلام کردن یا لمس بدن بافت بدن او را نرم احساس کردید دارای مزاج مرطوب است یعنی دموی یا بلغمی است و در غیر این صورت اگر بدن خشک و سفت داشت دارای مزاج صفراوی یا سوداوی است تا همین جا هم اگر خوب بتوانیم عمل کنیم با یک سلام کردن و دیدار یک شخص می‌شود بر اساس مؤلفه‌ی گرمی یا سردی (در مورد یک) و تری و خشکی (در مورد سوم) مزاج او را حدس زد. حال با بیان موارد بیشتر سعی می کنیم که کمک کنیم که دقیق تر حدس بزنید و حدس و گمان شما در مورد مزاج بالاخص مزاج خودتان به یقین تبدیل شود.

4ـ رنگ پوست بدن:رنگ پوست بدن هم در تشخیص مزاج می‌تواند کمک کند در افراد دارای رطوبت و تری یعنی دموی و بلغمی معمولاً پوست روشن تر و سفید تر است. اگر پوست بدن تیره و متمایل به قرمز است از دلایل گرم مزاجی است و در افراد پر خون که معمولاً دموی هستند رنگ صورت روشن و سرخی متمایل به رنگ صورتی در چهره شان دیده می‌شود.

افراد دارای مزاج صفراوی معمولاً پوستی تیره و متمایل به زرد دارند که این افراد علاوه بر گرمی معمولاً با خشکی مزاج هم رو به رو هستند. سرد مزاج ها دارای صورت با رنگ پوست سفید هستند که بعضی وقت‌ها از سفیدی به گچ می‌ماند و معمولاً این افراد دارای رطوبت نیز هستند پس می‌توان‌ گفت دارای طبع بلغمی هستند.

سوداوی‌ها بعضا دارای پوست روشن هستند ولی بسیاری از سوداوی‌ها دارای لکه های خاصی در صورت و یا بدنشان هستند و از خشکی آنها نیز می‌توان‌ جهت شناسایی شان بهره برد. معمولاً قیافه و صورت سوداوی‌ها جذاب نیست و اکثریت افراد آنها را نمی‌پسندند.

5ـ چاقی یا لاغری: از روی ظاهر افراد، اندام، عضلات و استخوان‌بندی می‌توان‌ جهت تشخیص مزاج کمک گرفت.افراد چاق و یا دارای استخوان بندی درشت و بدن عضله ای در دو دسته‌ی دموی و بلغمی قرار می گیرند و افراد لاغر و دارای استخوان‌بندی ظریف معمولاً صفراوی و سوداوی هستند.

 علاوه بر این می‌توان‌ گفت عضلات بزرگ جزء نشانه های گرم مزاجی است البته ممکن است تاندون‌های ظریفی داشته باشند و بر خلاف آن عضلات کوچک معمولاً مخصوص سرد مزاج هاست حتی بلغمی‌ها که اکثرا چاق هستند دارای عضلات ضعیف هستند و بیشتر بلغم در زیر پوست جمع گردیده است.

به طور کلی می‌توان‌ گفت که افراد دارای صورت لاغر و پوست به استخوان چسبیده دارای مزاج های خشک صفراوی و سوداوی هستند و افراد چاق در دسته‌ی دموی‌ها و بلغمی‌ها هستند.

6ـ بررسی سر و صورت: اگر افرادی دارای صورت گرد بودند معمولاً دارای طبع مرطوب و اگر دارای سری کشیده هستند دارای طبع و مزاج خشک هستند.اگر به بینی افراد صفراوی نگاه کنیم معمولاً دارای بینی بزرگ هستند(به دلیل گرمای زیاد بدن بالاخص در قلب و کبد خداوند هواکش این افراد را بزرگتر قرار داده تا بتوانند به راحتی تنفس کنند و خنکی بیشتری به آنها برسد. می‌توان‌ نتیجه گرفت که بسیاری از جراحی‌های زیبایی بینی در افراد صفراوی بوده و این کار از لحاظ سلامتی به ضرر آنها می‌باشد.)

حنجره‌ی افراد خشک مزاج معمولاً مشخص و معلوم است یعنی افراد دارای رطوبت یعنی دموی و بلغمی حنجره شان نمایان نیست.

7ـ نبض افراد: نبض افراد گرم مزاج بلند و قوی می‌زند و افراد سرد مزاج نبض ضعیفی دارند. یکی از بهترین روش های تشخیص در مزاج‌شناسی و طب سنتی نبض است که خود به تنهایی می‌تواند هم در تشخیص مزاج و هم در تشخیص بیماری‌ها کمک زیادی کند که نبض‌گیری در طب سنتی ایران با دو یا چهار انگشت و در طب چینی با سه انگشت صورت می‌پذیرد.

در هر حال جهت تشخیص عمومی و ساده می‌توان‌ید نبض زیاد بگیرید تا بتوانید با نبض به مزاج افراد دست پیدا کنید.نبض‌های قوی گرم و نبض های ضعیف سرد مزاجند حال آنکه اگر نبض قوی و منظمی احساس کردید آن نبض معمولاً مزاج گرم و تر و نبض قوی و تکراری یکی بلند یکی کوتاه معمولاً نبض صفراوی‌هاست و همان نبض کوتاه صفراوی‌ها هم از سرد مزاج‌ها قوی‌تر است.

نبض‌های ضعیف و ریز ولی منظم برای افراد سرد و خشک و نبض‌های ضعیف و غیر منظم هم معمولاً برای افراد سرد و تر است.

8ـ مو در تشخیص مزاج: برای کمک به تشخیص مزاج موی سر، ابرو و موی دست را مورد بررسی قرار می دهیم .اگر افرادی دارای موی سر و ابروی پر پشت هستند گرم مزاج و اگر کم پشت هستند سرد مزاجند.افراد گرم مزاج بدن پر مویی دارند ولی سرد مزاج ها بدن کم مویی دارند .اگر یک مرد گرم مزاج را در نظر بگیریم دارای موی سر و ابروی پر پشت و پشت دستش دارای مو می‌باشد حال آنکه اگر صفراوی باشد این مو بسیار ضخیم بوده و در دموی‌ها موی نازک‌تر و لطیف‌تری به نسبت صفراوی‌ها می‌بینیم و صفراوی‌ها معمولاً رنگ موی مشکی و در دموی‌ها به سمت بوری می‌رود.

سرعت رشد موی گرم مزاج‌ها زیاد است و سرد مزاج‌ها کثرا رشد مویشان کمتر و ریزش مو در این افراد بیشتر است . در مردان دموی معمولاً ریزش مو از وسط سر و در مردان صفراوی ریزش مو از دو طرف جلوی پیشانی شروع می‌گردد.

گرم و خشک‌ها دارای موهای ضخیم و بعضاً موهای مجعد هستند و موی دموی‌ها به لختی می رود و می‌توان‌ گفت که موی گرم مزاج‌ها از سرد مزاج‌ها ضخیم‌تر است. موی سر افراد سرد مزاج بالاخص بلغمی‌ها زودتر سفید می‌شود و تارهای سفیدی در آن ظاهر می‌شود.

9ـ تغذیه: اگر سازگاری بدن شما با خوراکی‌های سرد بیشتر است گرم مزاج و در غیر این صورت سرد مزاج هستید. اگر با خوردن یک گرمی سریع بدن شما واکنش می‌دهد معمولاً به خاطر این است که گرم مزاج هستید.

10ـ خواب: یکی از روش‌های تشخیص مزاج خواب است، افراد سرد مزاج بالاخص بلغمی‌ها بیشتر می‌خوابند و افراد گرم مزاج بالاخص صفراوی‌ها خواب کمتری دارند. در واقع با تفکیک گرمی و سردی و خشکی و تری می‌توان‌ به صورت کلی نتیجه گرفت که گرم مزاج ها کمتر از سرد مزاج‌ها می‌خوابند وهم چنین خشک مزاج‌ها نسبت به تر مزاج‌ها کمتر می‌خوابند و خشکی در کم خوابی بر گرمی و سردی اولویت دارد پس در این بررسی می‌توان‌ گفت که به ترتیب کم خواب ترین ها صفراوی‌ها و بعد سوداوی‌ها و بعد دموی‌ها و پر خواب ترین افراد بلغمی‌ها هستند.

11ـ مزاج را از رنگ و بوی مدفوع بشناسید: افرادی که دارای مدفوع به رنگ تیره هستند دارای مزاج گرم هستند معمولاً مدفوع افراد گرم مزاج علاوه بر تیرگی، بدبوتر از سرد مزاج‌هاست. با توجه به اهمیت سیستم گوارشی بدن هم در تشخیص بیماری‌ها و هم در درمان بیماری‌ها بررسی مشکلات سیستم گوارشی از دهان گرفته تا معده و روده بسیار اهمیت دارد و در درمان بیماری‌ها نیز همیشه مریضی‌های گوارشی از جمله یبوست در اولویت است. می‌توان‌ گفت افرادی که دارای سیستم گوارشی سالم‌تری هستند کمتر به مریضی دچار می‌گردند.

12ـ از روی رفتار می‌توان‌ید مزاج را تشخیص بدهید: افراد گرم مزاج بسیار پرانرژی و پر تحرک هستند و از این حیث صفراوی‌ها قدرت بدنی و انرژی را در انجام کارهای روزانه دارند. افراد گرم مزاج معمولاً باهوش و زیرک بوده و عادت به یکجا نشینی ندارند. خوش صحبت‌اند و معمولاً حراف هستند حال آنکه سرد مزاج‌ها گوشه‌گیر و کم تحرک هستند.

با توجه به اهمیت مزاج در رفتار در ادامه ی بحث ویژگی‌های مزاج ها به صورت کامل توضیح داده خواهد شد.

در این بخش به تفصیل در مورد هر یک از مزاج ها و علائم ظاهری و رفتاری آنها بحث می‌گردد. می‌خواهیم بعد از خواندن این مبحث تقریبا افراد بتوانند اول مزاج خود را بشناسند و سپس بتوانند مزاج افراد خانواده و دوستان و همکاران خود را تشخیص بدهند.

چاپ این صفحه