چاپ این صفحه

سوداوی (سرد و خشک)

تعداد بازدید : 346
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۴/۲۴

سوداوی(سرد و خشک):

سوداوی‌های سرد و خشک هستند و با فصل پاییز و از عناصر چهارگانه طبیعت با خاک انطباق دارد. نفوذ در مزاج سودا سخت است و می‌توان‌ گفت سردی و خشکی به نسبت مزاج‌های دیگر نفوذناپذیرتر است. باید گرمی و تری به سوداوی‌ها داد. سوداوی‌ها درون‌گرا هستند و دارای شک و ظن زیاد هستند و در تصمیم‌گیری بسیار سخت‌گیرند. معمولاً سوداوی لاغر و دارای سری کوچک و اندام صورت کوچک‌اند. رنگ پوست آنها تیره بوده و موهای فر و مجعد دارند. بدن سرد و بدون مو، رگهای دست و پا ریز و گاهی آشکار، نبض ریز و تند وتیزی دارند که مرتب می‌زند. بدخواب هستند. به صداهای اطراف حساس و در همه مسائل کنجکاوند. دارای تمایل جنسی بالا در عین حال توان جنسی پایین دارند. به راحتی کلام دیگران را قبول نمی‌کنند. حافظه خوبی دارند وتاحدی تیزهوش هستند. توهم، افسردگی و غم در آنها زیاد است. امانتداران خوبی هستند. سودا در اعضایی مثل دندان، مو، مفاصل، استخوان و غضروف وجود دارد. افزایش سودا در پوست موجب تیره شدن پوست و بیماریهای پوستی می‌شود سودای زیاد در خون موجب اگزما می‌شود. سودا می‌تواند موجب واریس در ساق پا و یا حتی در بیضه گردد. سودا در اندام روده موجب بواسیر یا هموروئید می‌شود و اوج تبلور سودا در بدن منجر به سرطان می‌شود. سوداوی‌ها معمولاً کم خوراک هستند ولی سودا در گوارش موجب گرسنگی می‌شود و افزایش سودا در گوارش روده ها موجب یبوست است. خوردن آب جوش برای سوداوی‌ها مفید است ولی بهتر است گرمیجات همراه با رطوبت بخورند. سودای زیاد در اندام جنسی موجب زودانزالی، در مثانه موجب ریزش بی اختیار ادرار همراه با سوزش و در روده موجب دفع گاز بی‌اختیار می‌شود.

سودا در سر موجب انسداد عروق می‌شود و سردردهای بدی می‌گیرند. یکی از محل های افزایش سودا اطراف چشم است. سوداوی‌ها معمولاً موهایشان کامل نمی ریزد و طاسی در آنها بسیار کم است. سودای زیاد موجب خواب کم، واکنش و عکس‌العمل سریع، حساس به صدا، تردید، عدم اعتماد، وسواس به نجاسات و ... می‌شود.

سوداوی‌ها افراد جدی هستند و دارای اخلاق عجیبی به نسبت تمامی مزاج‌ها هستند. به علت سردی و خشکی عموماً دچار مشکلات روحی و جسمی هستند. (البته ممکن است مزاج اصلی یک شخص مزاج دم، صفرا یا بلغم باشد و این مزاج در بدنش غلبه پیدا کرده باشد.) این افراد عموماً متوهم، خود بزرگ‌بین، وسواسی، دارای سوءظن و شک نسبت به افراد و مسائل مختلف هستند و براحتی قوانین جدید را قبول نمی‌کنند. سوداوی‌ها معمولاً دارای ریزش موی سر و ابرو هستند ولی موهای سرشان کامل نمی‌ریزد. رسوب سودا در بدن سوداوی‌ها موجب اگزما می‌گردد. بهترین تغذیه و درمان برای بیشتر سوداوی‌ها گرمی و تری است. با گرمی آتش و سردی آب به سمت اعتدال مزاج می‌روند و بهبودی بسیار زیادی در  مسائل روحی و جسمی و رفتاری و شخصیتی پیدا می‌کنند. این امر صبر و حوصله‌ی بالایی می‌خواهد که عموماً این افراد این صبر را ندارند.

بیشترین توهّم، ترس، افسردگی، تصمیم‌گیری‌های عجیب، بدرفتاری، بداخلاقی معمولاً نزد سوداوی‌هاست. به این راحتی‌ها خوشحال نمی‌شوند و برای خوشحال کردن آنها باید برنامه‌ریزی کامل و جامعی انجام داد. سوداوی‌ها معمولاً سخت‌گیر، مشکوک و با ظن زیاد تصمیم می‌گیرند. محل ذخیره سودا در بدن طحال است.

سودا برای بدن بالاخص مو، دندان و استخوان لازم است ولی سودای زیاد از لحاظ مزاجی بسیار خطرناک است.

سودا هم مثل بلغم می‌تواند عامل مریض‌های گوارشی گردد از جمله یبوست. بعضی از سوداوی‌ها برای حل مشکلات گوارشی از آب سرد استفاده می‌کنند. درست است که باید مایعات خورد ولی نباید سرد باشد. پس این افراد باید مایعات با مزاج گرم استفاده کنند مثل آب عسل، شربت عسل، شربت عسل و گلاب؛ در واقع باید گرمی و تری را باهم مصرف کنند. تا مشکلاتشان سریعتر حل شود.

سوداوی‌ها را از روی ظاهر بیشتر بشناسیم:

 • معمولاً دارای صورت باریک و کوچکی هستند.
 • رنگ پوست اکثر سوداوی‌ها تیره است.
 • رگ دست اشکار ولی نه به اندازه صفراوی‌ها
 • لاغر هستند.
 • نبض این افراد کوتاه و ریز وپشت سر هم است.
 • با این افراد دست بدهیم دستشان سرد است.
 • بدخواب هستند.
 • تمایل جنسی بالایی دارند ولی توان جنسی‌شان پایین است.
 • سخت‌گیری در پذیرش مسائل و قوانین
 • حافظه بالایی ندارند ولی از بلغمی‌ها حافظه‌شان بهتر است.
 • رطوبت بدن پایین است و معمولاً دست و صورت خشکی دارند.
 • معمولاً موهای فر دارند.
 • بدن سوداوی‌ها کم مو و گاهی بدون مو است.

سودا عامل بسیاری از بیماریهاست، در موی سر باعث ریزش مو و سفیدی، در چشمان موجب ضعف چشم و ریزش مژه‌ها، در پوست باعث خشکی زیاد بالاخص در نواحی دست و صورت، موجب اگزما و حساسیت، پسوریازیس، انسداد عروق در سر، در اندام جنسی باعث ریزش ادرار همراه با سوزش، رماتیسم، ام اس، پارکینسون، فراموشی و اختلالات روحی و روانی می‌گردد.

چاپ این صفحه