چاپ این صفحه

مقدمه

تعداد بازدید : 369
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۴/۲۴

آیا تا حالا به این فکر کرده‌اید که چرا بعضی از افراد خوش اخلاقند و بعضی‌ها بد اخلاق؟ بعضی از آدم‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند و بعضی دیگر نیستند؟ بعضی از افراد در کار و زندگی و تحصیلات موفق هستند و بعضی در اکثر مراحل زندگی شکست خورده هستند؟ تا حالا به این فکر کردید که چرا بعضی افراد خنده رو و مهربان هستند؟ بعضی‌ها عبوس یا عصبانی؟ بعضی‌ها جذاب و تو دل برو هستند و بعضی‌ها حتی با اولین دیدار نفرت انگیزند و دوست نداریم آنها را ببینیم. تا حالا متوجه شدید که بعضی‌ها زیاد حرف می‌زنند و بعضی افراد کم حرف هستند. چرا بعضی‌ها لاغر و بعضی‌ها چاقند؟ بعضی‌ها باهوش و با استعدادند و بعضی‌ها کم هوش، کم حافظه و کم استعدادند؟ بعضی‌ها سالم هستند و دیر به دیر مریض می‌شوند و بعضی‌ها زود به زود و دائماً مریض‌اند؟به قیافه افراد توجه کردید؟ بعضی‌ها موهای لخت، بور، مشکی، پرپشت و یک دست دارند ،بعضی‌ها هم ریزش مو دارند و هر روز می‌نالند و همیشه با انواع شامپوها و شوینده‌ها سرشان را می‌شویند و خیلی دچار کچلی و طاسی می‌شوند. بعضی‌ها چشم های زیبا و درشت و ابروهای پر پشت و مشکی دارند و بعضی‌ها چشم و ابروی قشنگی ندارند و ابروهای کم پشت دارند .خوب به اطرافمان نگاه کنیم می‌بینیم چه تعدادی از افراد بینی‌هایشان را عمل می‌کنند و بیشترشان به خاطر زیبایی است نه مشکلات درمانی. دلیل تفاوت در اندازه و شکل بینی افراد چیست؟ بعضی‌ها پوست سفید و زیبایی دارند و بعضی‌ها سبزه هستند بعضی‌ها پوست خیلی مرطوب دارند و بعضی‌ها خشک. بعضی‌ها صورت صاف و زیبا دارند و بعضی‌ها ده‌ها جوش روی صورتشان است و جوش‌ها روی اعصاب و روانشان رژه می‌روند. بعضی‌ها قد و قامت خوبی دارند و خوش فرم هستند، بعضی‌ها قیافه شان اصلا دلچسب نیست.چرا بعضی‌ها راحت خودشان را کنترل می کنند و بعضی‌ها زود از کوره در می روند و عصبانی می‌شوند؟

چرا بعضی‌ها زود عاشق می‌شوند و برخی نفوذ ناپذیرند؟ چرا بعضی افراد بلافاصله بعد از اتمام یک رابطه و مهر و محبت به راحتی به سمت نفر دیگری گرایش پیدا می کنند و بعضی در غم عشق و محبت سالها درگیر و افسرده هستند؟

چرا به بعضی‌ها یک بار جمله‌ای را می‌گویید متوجه می‌شوند و برای بعضی‌ها باید چند بار تکرار کنید؟

شاید باور کردنش برای شما سخت باشد و یا تا حالا به این فکر نکرده باشید که این تفاوت های جسمی و روحی و توانایی‌ها و ضعف‌ها به مزاج انسان ها بر می‌گردد. مزاج یا طبع افراد که از سردی یا گرمی و خشکی یا تری نشأت گرفته و مزاج هر شخصی ممکن است از فاکتورهای ژنتیکی، تغذیه، عوامل محیطی و آب و هوایی و عوامل رفتاری به دست بیاید.

در این بحث سعی شده است افراد بتوانند به راحتی مزاج خود و دیگران را تشخیص بدهند و بتوانند ویژگی‌ها و خصوصیات هر مزاج را بیاموزند تا جواب‌های ساده‌ای برای سؤالات خود بیابند و به کاربردهای فراوان مزاج‌شناسی دست پیدا کنند. ما پس از این که مزاج خود و دیگران را بشناسیم با توجه به ویژگی‌های روحی افراد با آنها برخورد می کنیم و در مقابل عمل و عکس‌العمل‌های دیگران آمادگی کافی را خواهیم داشت. یک معلم یا استاد با شناخت مزاج دانش آموزان و دانشجوهایش به راحتی متوجه خواهد شد که کدام یک باهوش‌تر و کدام یک جهت انجام ندادن تکالیف دروغ می‌گویند. یک مغازه دار به راحتی می‌تواند جنس خود را به خریدار بفروشد و با توجه به مزاج افراد و شناخت ویژگی‌های مزاجی افراد می‌تواند درآمد خود را بهبود ببخشد.

یک مدیر با توجه به نیاز خود در خصوص نیروی انسانی، افرادی با مزاج گرم و تر را مدیران داخلی، افراد با مزاج گرم و خشک را جهت کارمندان با فعالیت سنگین بدنی، سرد و تر را جهت امور اداری و مزاج سرد و خشک را در مناصب نظارتی و بازرسی خود می‌گمارد و موفقیت در کار به او چشمک خواهد زد .یک جوان جهت انتخاب جفت و همسر زندگی‌اش، کسی که مزاج مناسب با مزاجش دارد را انتخاب می‌کند و این خود بزرگترین کمک جهت جلوگیری از مشکلات آتی زندگی زناشویی است و بر اساس مزاج می‌تواند توانایی‌های مختلف همسرش را از لحاظ روحی، جسمی،اخلاقی، کاری و تحصیلی پیش بینی کند. چه بسا امروزه بسیاری از جوان‌ها به خاطر ندانستن مزاج همسرشان دچار مشکل شده و به خاطر مسائل جنسی و زناشویی طلاق می‌گیرند که آمار این طلاق ها بر کسی پوشیده نیست. با دانستن مزاج، یک زوج به راحتی می‌توانند عواطف و احساسات همدیگر را متوجه و رفتار متقابل و صحیح داشته باشند. می‌توان‌ فهمید که همسرش الان تفریح می‌خواهد یا سکوت و استراحت و آرامش و یا دوست دارد به مهمانی برود. احتمال فرزند دار شدن  دختر و پسر را هم تا حدود زیادی می‌شود حدس زد.

مهم ترین کاربرد مزاج‌شناسی در پزشکی است. امروزه بالاخص در کشورمان یران با توجه به تغذیه و استفاده و مصرف فراوان روغن های غیرطبیعی، بد غذا خوردن و زیاد خوردن مزاج اکثریت افراد از حالت تعادل خارج شده و مریضی در اطرافیان بسیار زیاد شده و تقریبا در خانواده‌ای نیست که مریضی وجود نداشته باشد. مزاج‌شناسی پایه و اساس درمان در طب سنتی قدیم بوده و هست.

علم مزاج‌شناسی علمی کامل جهت شناخت مزاج و طبع افراد و تشخیص بسیاری از مریضی های روحی و جسمی و درمان آنهاست.

توانایی‌های علم مزاج‌شناسی در پزشکی بر بسیاری از افراد پوشیده است و تا این علم به صورت گسترده در بین مردم نشر پیدا نکند و پزشکان و اطباء دست به دست هم ندهند همچنان روند بیماری‌های فراوان در بین مردم و استفاده شدید از داروهای شیمیایی و هزینه‌های سنگین که دولت و مردم متحمل می‌شوند پایدار خواهد بود. شیوع بیماری‌های عمومی مثل کم خونی، یبوست، ناراحتی‌های گوارشی، تیروئید، آرتروز، رماتیسم، سردرد و میگرن، ریزش مو، بیماری‌های زنان و سرطان به علت تغذیه ناصحیح و عادات بد غذایی است که با شناخت مزاج و اصلاح تغذیه میتوان بر بسیاری از آنها غلبه کرد. طب سنتی با شناخت مزاج‌ها و درمان ساده عملکرد قابل قبولی نسبت به طب نوین در درمان دارد به شرط آنکه از متخصصین طب سنتی استفاده شود. امیدوارم مطالعه‌ی این مقاله شنایی هر چه بیشتر عموم مردم با مزاج‌ها شده و استفاده‌های لازم را ازآن ببرند. با توجه به مطالعه فراوان کتاب‌های مزاج‌شناسی سعی کردم که به زبان ساده‌تری مزاج‌ها را شرح دهم فلذا در این کتاب کمتر به روش‌های درمانی تخصصی پرداختم و کاربردهای مزاج‌شناسی را بیشتر مد نظر قرار دادم. امید است که مورد توجه خوانندگان قرار گرفته و قدمی هر چند کوچک جهت پیشبرد یادگیری مزاج‌ها و طب سنتی برداشته باشم.

سجاد سمیعی‌نژاد

 

 

چاپ این صفحه